International Erasmus+ Project
Az Erasmus+ program keretében az egyetemünk mesterszakos hallgatói számára lehetőség nyílik arra, hogy az alábbi két modult más, a programban résztvevő egyetemeken teljesítsék:
Követelmények:
Szociális munka BA vagy más segítő szakma.
MA tanulmányok a Szociális munka vagy más segítő szakmák területén.
Legalább B1/B2 szintű angol nyelvtudás.
Lelkiség a Szociális munka területén - modul:
A modul a spiritualitás szociális munkában való alkalmazásának lehetőségeivel és korlátaival foglalkozik európai kontextusban, beleértve a spirituális szempontok figyelembe vételét a kliens élethelyzetének felmérésében is. Így a figyelem középpontjában nem elsősorban az idegen kultúrák állnak, hanem a saját kultúránk, mint olyan kultúra és életmód, amely sajátos problémákat, kérdéseket és témákat vet fel. Emiatt az idegen kultúrákat, vallásokat és lelkiségeket csak másodsorban fogjuk tanulmányozni. A kutatások és előadások tárgyát tehát olyan kérdések képezik, hogy miként alakult és fejlődött ki a nyugati kultúra és annak emberképe, hogyan változott az antropológia, hogyan alakultak a történelem során felvett, feldolgozott és megalapozott kulturális adottságok, és vallások. A modul fejleszti a az értékfelismerés képességét, és differenciált ismeretekhez kívánja juttatni a hallgatókat. Ezen képességek nélkül nem képzelhető el az interperszonális kommunikáció, az emberekkel való munka vagy a mások szolgálata.
A spiritualitás kiindulópontja a szociális munkában az a feltételezés, hogy a spiritualitás az ember alapadottsága, azaz minden embernek van egy bizonyos lelkisége, amely az értékek és a motivációk forrása. A szociális munka folyamatában a kliens értékei és motivációi egyaránt támogathatják az élethelyzet megoldásának keresését vagy akár annak romlásához is vezethetnek. Ezért a szociális munkás által az ügyfél élethelyzete értékelésének részeként végzett spirituális értékelés lehetővé teszi a szociális munkás számára, hogy azonosítsa az ügyfél spiritualitásának fő elemeit, és felmérje annak hatását az adott élethelyzetre. Ez "támogató rendszerként" használható a megoldás megtalálásához, helytelen alkalmazás esetén azonban kockázatos is lehet a kliens számára, és veszélyeztetheti az adott probléma megoldását. A spirituális értékelés független a társadalmi értelemben vett vallásosság vagy lelkiség mértékétől. Mindazonáltal az európai környezetben, a vallásosság és spiritualitás sajátos kontextusa miatt, a hovatartozás nélküli hit egyre nagyobb szerepet kap a hétköznapi gyakorlatban, ezért lelkiség kérdését a legtágabban értelmezzük, úgy, ahogy azt a gyakran a holisztikus spektrumú spiritualitásának nevezett lelkiség teszi.
A modul tehát a spirituális értékelés olyan koncepcióival foglalkozik, amelyek a klasszikus módszertani megközelítések elemeit használják. A kliens élethelyzetének felmérése szorosan kapcsolódik a szociális munkás tevékenységéhez. Ezért a lelkiség és a szociális munkás tevékenysége szorosasn összekapcsolódnak.
Szociáletika és Szociális munka modul:
A modul célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek az alapvető filozófiai és etikai megközelítésekkel, valamint a kereszténység, más vallások és kultúrák alapjaival és azokkal az alapvető feltételekkel, amelyek a szociális munka gyakorlatában az etikai kérdések jelentőségének alapos, komplex megértéséhez szükségesek.
A modul kimunkált bevezetést nyújt a kortárs etikai elméletekbe és azok alkalmazásába, valamint a szociális munka alkalmazásába. Megvitatásra kerül továbbá a konstruktivizmus és az objektivizmus problémája, és olyan kérdéseket érint, mint a természetjog, az erényetika stb. Megvitatásra kerül a szociális munka alkalmazásával való kapcsolat is. Az előadások nemcsak a jelenlegi megközelítések áttekintésére, hanem azok kapcsolataira és történelmi hátterére is összpontosítanak. Az oktatás a kortárs etika különböző irányzataira és azok történelmi forrásaira alapoz. A hallgatók megismerkednek a világvallások (judaizmus, kereszténység, iszlám) és a keleti vallások (buddhizmus, hinduizmus) etikájával. Ezután a diákok tájékoztatást kapnak az egyes hitek etikájáról, valamint az egyéni és társadalmi etika különböző megközelítési módjairól és kiútkereséséről. Ezután tárgyalják az előadások az intézmények (egyház, állam) jelentőségét az etikai diskurzusban és az etikai paradigmaváltozatokban. A családra, munkára és politikára vonatkozó témák elmélyítése történik a szociális etika-jövő perspektíváján keresztül a modern emberi társadalom alapjainak vizsgálata során. Különös figyelmet fordítunk a baráti közösség, munkaközösség, politikai közösség elemzésére.
A hallgatónak komplex álláspontja alakul ki a témában, és képes lesz önállóan gondolkodni és érvelni a kérdéskörrel kapcsolatban.
További információért a következő egyetemeket keresheti fel:
Résztvevő egyetemek:
A program leírása:
A program a jövőben közös diplomának minősül, az egyes országok akkreditációs szabályaitól és feltételeitől függően. Amíg a részletszabályok kidolgozásra kerülnek egy közös tanulmányi programot javasolunk az érdeklődőknek. Ez egy teljesen új koncepciója a doktori tanulmányi programnak. A programnak a konzorciumhoz tartozó egyetemek jövőbeni szoros együttműködését irányozza elő. A tanulmányok elsősorban a bölcsészet- és társadalomtudományok ismereteire fognak összpontosítani. A hallgatók felkészülnek a különböző társadalmi és szakmai diskurzusokba való kompetens és szakértő bekapcsolódásra, valamint arra, hogy az adatok alapján meggyőző érvekkel, képessé váljanak az értelmes kommunikációra a szociális munka gyakorlati ellátásával kapcsolatos fontos kérdések vonatkozásában, valamint a spiritualitás, az etika és a szociális munka területén végzett tudományos kutatások területén.
A program alapja a szemináriumok formájában történő tanulás innovatív megközelítése. Lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a hallgatók szakmai érdeklődésüknek megfelelően részt vehessenek ezeken a szemináriumokon a résztvevő egyetemeken. A hallgatóknak egy-egy egyetemen lesz témavezetőjük, és különböző országok egyetemein fognak részükre szemináriumokat tartani. Lehetőség lesz továbbá akár két témavezető közös vezetésére is. A hallgató a szemináriumokat elsősorban a szociális munka spiritualitásának vagy a szociális munka etikájának megfelelően választja ki. Ezen túl a hallgató a doktori munkájához kapcsolódó témájú szemináriumot választhatja. A hiányzó kreditekre szabadon választhat előadásokat.
Tudományterületi profil:
A végzett hallgató ismeri a spiritualitás a szociális munkában vagy az etika a szociális munkában nemzetközi fogalmait. A végzett hallgató képes a spiritualitással vagy etikával kapcsolatos kérdésekre összpontosító kutatási, és önálló konceptuális-stratégiai elemző tevékenységet végezni. Megszerzi a szakmai előfeltételeket az egyetemeken és a kutatóhelyeken végzett kutatási és pedagógiai munkához, továbbá a szociális szolgáltatások, a közigazgatás, az önkormányzat és a szociálpolitika területén végzett szakmai és stratégiai-koncepcionális munkához. Ezen kívül alkalmassá válik a tanácsadói szolgáltatások és projektek, illetve a bölcsészet- és társadalomtudományi, különösen az etikai és a spiritualitás témáira összpontosító médiumok és kiadók területén végzett munkára is.
Követelmények:
Szociális munka, vagy más hasonló tanulmányok MA (pl.: szociálpedagógia, karitásztudomány, diakónia, pszichológia, stb.)
Oktatás nyelve: angol
További információkért forduljon: assoc. prof. Dr Michal Opatrný from USB, Czechia, mopatrny@tf.jcu.cz
A “Spiritualitás, etika és szociális munka” project egy kétéves európai együttműködés eredménye, amely csehországi, németországi, magyarországi, spanyolországi egyetemi partnerek, valamint egy írországi ifjúsági szervezet között jött létre. A projektben elkészült kézikönyv célja, hogy útmutató és tankönyv legyen a szociális munkások és más segítő szakmákban dolgozók számára, akik a 21. század elején a dinamikus változó európai társadalmi, gazdasági, politikai, kulturális és vallási keretek között foglalkoznak a klienseikkel.
A kötetet ingyenesen hozzáférhető és alkalmas tankönyv lehet bármely posztgraduális képzésben a szociális területen, mivel az oktatók könnyen azonosíthatják a tárgyalt témákat, és azokban az elsajátítható ismreteket, készségeket és attitűdöket. Az egyes témakörök kifejtését követően a fejezetek végég önreflexióra szolgáló kérdéseket soroltunk fel, amelyek egyúttal ellenőrző feladatként is használhatók.