International Erasmus+ Project
Pro
studenty vybraných navazujících magisterských programů našich univerzit je v
rámci programu Erasmus+ možné navštívit další zúčastněné univerzity a
absolvovat zde jeden nebo oba níže uvedené vzdělávací moduly.
Prerekvizity:
Bc. v oblasti vzdělávání Sociální práce nebo v jiných
pomáhajících profesích.
Studium magisterského studia sociální práce nebo jiné
pomáhající profese na jedné ze zúčastněných univerzit.
Minimální
úroveň B1/B2 v angličtině.
Modul
Spiritualita v sociální práci:
Modul se zabývá možnostmi a omezeními využití spirituality v sociální práci v evropském kontextu, včetně spirituálního posouzení při posuzování životní situace klienta. Pozornost bude věnována nejen cizím kulturám, ale zejména vlastní kultuře jako specifickému způsobu života, který vytváří konkrétní problémy, otázky a témata. V tomto smyslu budou cizí kultury, náboženství a spirituality studovány pouze druhotně. Předmětem zájmu tedy bude otázka po tom, jak vznikala a jak se rozvíjela západní kultura a její pojetí člověka, dále kontinuita významů, které během historie přejímá, zpracovává a vytváří antropologie, a jak jejich obsahy mohou být tematizovány s odlišnými důrazy mezi různými náboženskými tradicemi. Modul rozvíjí schopnost rozlišování, jeho cílem je vést studenty k diferencovaným znalostem. Bez této kvality není myslitelná mezilidská komunikace, práce s lidmi nebo služba ostatním.
Výchozím bodem spirituality v sociální práci je tedy předpoklad, že spiritualita je antropologickou konstantou, tj. každý člověk má určitou spiritualitu, která je zdrojem hodnot a motivací. V procesu sociální práce mohou hodnoty a motivace klienta podpořit při hledání řešení jeho životní situace, ale také vést k jejímu zhoršení. Spirituální posouzení v rámci posouzení životní situace klienta sociálním pracovníkem proto umožňuje, aby sociální pracovník identifikoval hlavní prvky spirituality klienta a posoudil její dopady na konkrétní životní situaci. Může sloužit jako "podpůrný systém" k řešení problémů nebo pro klienta může být riskantní a hrozí, že jeho životní situaci zhorší. Spirituální posouzení není v žádném případě podmíněno stupněm spirituality a religiozity ve společnosti. Nicméně vzhledem ke specifickému kontextu religiozity a spirituality v evropském prostředí, tj. víra bez příslušnosti, bude kladen důraz na taková pojetí spirituálního posouzení, která cílí na postmoderní spiritualitu a difúzní religiozitu a/nebo spiritualitu, která je často označována jako spiritualita holistického spektra.
Modul se bude zabývat takovými koncepty spirituálního posouzení, které využívají prvky etnografických metodických přístupů. Posouzení životní situace klienta úzce souvisí s intervencí sociálního pracovníka. Proto bude spirituální posouzení chápáno jako úzce spojené s následnou intervencí, která na něm bude založena.
Modul Sociální etika v sociální práci:
Cílem modulu je seznámit studenty se základními filozofickými a etickými přístupy, které mají své základy v křesťanství, jiných náboženstvích a kulturách, jako základními podmínkami pro erudované a komplexní pochopení významu etických otázek v praxi sociální práce.
Modul bude hlubším úvodem do současných etických teorií, jejich aplikace, včetně jejich aplikace sociální prací. Bude diskutován problém konstruktivismu a objektivismu a související otázky, jako je přirozené právo, etika ctností atd. Diskutován bude také vztah etiky k aplikované rovině sociální práce. Přednášky se zaměří nejen na přehled současných přístupů, ale také na jejich vzájemné vztahy a historické pozadí. Studenti budou seznámeni s étosem světových náboženství (judaismus, křesťanství, islám) a východních náboženských a filosofických systémů (buddhismus, hinduismus). Dále se budou věnovat étosu víry jednotlivců a různým podobám jeho vztahu a souvislosti s individuální a sociální etickou. Diskutován bude také smyslu institucí (církev, stát) v etickém diskurzu a změnách etických paradigmat. Prohlubující témata budou rodina, práce a politika. Pozornost jim bude věnována prostřednictvím perspektivy sociální etiky, s ohledem na základy moderní lidské společnosti, jako je komunita přátel, komunita spolupracovníků a politická komunita.
Student získá komplexní pohled na tato téma a bude schopen samostatně přemýšlet a argumentovat.
Pro více informací kontaktujte prosím participující univerzity:
Participující univerzity:
Popis programu:
Program je do budoucna plánován jako tzv. joint degree podle akreditačních podmínek v jednotlivých zúčastněných zemích. Zatím je předpokládán jako užší spolupráce mezi několika studijními programy (tzv. collaborative study program). Jde o nový koncept studijního programu, který bude složit pro udržitelnost výsledků projektu, tzn. pro budoucí úzkou spolupráci mezi univerzitami z konsorcia. Studium se zaměří na humanitní a sociální vědy. Studenti získají předporozumění a budou připravováni pro kompetentní zapojení do různých společenských a profesních diskurzů, jež se bude opírat o znalosti založené na datech a přesvědčivou argumentaci, aby dokázali racionálně komunikovat o tématech důležitých pro praktický výkon sociální práce a vědecký výzkum v oblasti spirituality, etiky a sociální práce.
Koncepce programu předpokládá inovativní přístup ke studiu formou seminářů. Podle svých profesních budou tyto semináře studenti navštěvovat na zúčastněných univerzitách. Studenti budou mít jednoho školitele na jedné z univerzity a konkrétní semináře absolvují i na ostatních participujících univerzitách. Tzv. cotutelle, tj. společné vedení disertační práce dvěma školiteli ze dvou různých univerzit bude také možné. Student si budou volit semináře především podle své specializace na studium spirituality v sociální práci nebo etiky v sociální práci. Dále si budou volit semináře podle tématu své disertační práce a podle svého profesního zájmu.
Profil absolventa:
Absolvent se orientuje v mezinárodním diskurzu spirituality v sociální práci nebo etiky v sociální práci. Absolvent je schopen provádět výzkum a samostatnou tvůrčí nebo koncepčně-strategickou a analytickou činnost zaměřenou na otázky související se spiritualitou nebo etikou. Má proto odborné předpoklady pro výzkum, tvůrčí a pedagogickou práci na univerzitách, pro tvůrčí a výzkumnou práci ve výzkumných institucích, pro pedagogickou práci na vyšších odborných školách, pro odbornou a strategicko-koncepční práci v sociálních službách, veřejné správě a samosprávě a sociální politice, v poradenských službách a projektech nebo v médiích a vydavatelstvích zaměřených na témata humanitních a společenských věd, zejména etiky a spirituality.
Požadavky:
Magisterské vzdělání v sociální práci nebo podobném studijním programu (např. sociální pedagogika, teorie charity/diakonie, psychologie atd.)
Studijním jazykem je angličtina na úrovni B1/B2.
Bližší informace poskytne doc. Michal Opatrný z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, mopatrny@tf.jcu.cz
Příručka Spiritualita, etika a sociální práce je výsledkem dvouletého evropského projektu realizovaného konsorciem univerzity z Česka, Maďarska, Německa a Španělska a organizace sociálních služeb pro mládež z Irska. Záměrem příručky je nabídnout průvodce a učební pomůcku pro studenty sociální práce a dalších pomáhajících profesí věnujících se klientům v evropském sociálním, hospodářském, politickém, kulturním a náboženském dynamickém rámci počátku 21. století.
Publikace je chápána jako učební pomůcka v tzv. režimu open access pro postgraduální vzdělávání, ve které vyučující naleznou základní strukturu výukových cílů se znalostmi, dovednostmi a přístupy, stručné uvedení do každého tématu a otázky pro sebereflexi na konci, které lze využít i jako pracovní úkoly.